Před necelým půl rokem, chvíli po tom, co se mi narodily dcerky, jsem na Facebooku objevil funkci nazvanou Scrapbook. Známí se mě často ptají, co že to ten Scrapbook je, když se na něj dostanou. Proto jsem se rozhodl sepsat pár řádků o tom, co, proč a jak to s tím Scrapbookem je.

Scrapbook je v podstatě něco mezi albem a profilem. Jak jistě víte, oficiálně lze založit Facebookový profil ve 13ti letech (podle pravidel Facebooku). Řeknete si, že je to tak správně a k čemu by byl vašemu třeba i právě narozenému dítěti profil na Facebooku. Ano jemu vlastně k ničemu. Ale představte si zcela běžnou situaci:

Byly jste na výletě a chcete pochlubit přátelům na Facebooku, takže vložíte na zeď fotografii celé rodinky třeba jak stojíte před hradem. Následně vám Facebook navrhne aby jste označili osoby na fotce. A ejhle, označíte sebe a svojí drahou polovičku, ale co děti? Ty samozřejmě neoznačíte, protože nemají profil. A tohle řeší právě Srapbook. Jeho vytvořením jako by jste vytvořili odlehčený profil vašeho dítěte. Pokud si pak konkrétní Scrapbook otevřete, najdete tam pěkně pohromadě všechny fotografie na kterých jste vaši ratolest označili.

 

Jak vytvořím scrapbook pro své dítě?

Abyste mohli vytvořit scrapbook, musíte si nejdřív své dítě na profilu přidat jako člena rodiny.

Až si svoje dítě na profilu přidáte jako člena rodiny:

  1. Pod úvodní fotkou na svém profilu klikněte na Informace.
  2. Klikněte na Rodina a vztahy.
  3. Vedle jména svého dítěte klikněte na Přidat scrapbook.
  4. Klikněte na Začínáme. Zvolte, jestli chcete přidat svého partnera, a pak klikněte naVytvořit scrapbook.

Svého partnera můžete do scrapbooku přidat jen tehdy, pokud máte na profilu uvedeno, že jste s ním ve vztahu.

 

Zabezpečení Scrapbooku

Vaše dítě můžete na fotkách označit pouze vy a váš partner (pokud ho přidáte do scrapbooku svého dítěte).
Svoje dítě můžete označit na svých fotkách nebo fotkách jiných lidí. Když svoje dítě označíte, bude danou fotku moct vidět kdokoli, kdo je v jejím okruhu uživatelů, stejně jako tomu je u jiných označení. Označení vašeho dítěte funguje stejně jako označení vás, a do okruhu uživatelů fotky jsou tedy přidáni vaši přátelé. Pokud jste do scrapbooku svého dítěte přidali partnera, budou do okruhu uživatelů fotky přidáni také váš partner a jeho přátelé.
Scrapbook vašeho dítěte nemá vlastní nastavení soukromí, ale jednotlivé fotky ano. Když někdo scrapbook navštíví, uvidí fotku jen tehdy, pokud je zahrnutý do jejího okruhu uživatelů. Profilová a úvodní fotka scrapbooku vašeho dítěte jsou viditelné pro kohokoli, kdo může vidět alespoň jednu fotku ze scrapbooku.

Snad někomu toto krátké představení toho co je Scrapbook a jak funguje pomohlo. Pokud máte dotazy, zeptejte se v komentářích pod článkem 😉