Jen málokdo na facebooku nenarazil na nějaký ten Facebookový bazar či obchod. Tyto bazary jsou většinou vytvořeny jako skupina, a to buď veřejná, nebo uzavřená do níž vám musí být povolen vstup. Pořízení čehokoliv z druhé ruky na takových to skupinách, vám může ušetřit nemálo peněz, bohužel jak to tak bývá, pokud nebudete opatrní, můžete i prodělat. Jak se chovat při nákupu či prodeji přes Facebook? Na co si dát pozor? Čtěte dále.

Většina skupin zaměřených na prodej čehokoliv jsou zaměřený určitým směrem: prodej v určité lokalitě (okolí Prahy), prodej určitého sortimentu (třeba oblečení). Pak jsou tu ale také skupiny které jsou zaměřeny například na: matky samoživitelky, bazar pro maminky a podobně. A členové takových skupin, ať už nakupující nebo prodávající, jsou dle mého názoru ti co jsou nejohroženější, co se podvodů týče.

Taková maminka samoživitelka se snaží ušetři kde se dá, a to je to, co podvodníci potřebují. Nalákat na super zboží, za super cenu někoho, kdo to akutně potřebuje. Nebo dokonce nabízet podvodné přivídělky.

A jak se takovým podvodníkům bránit? Pár pravidel, které riziko nákupu přes Facebook alespoň částečně eliminují:

  1. Cena – pokud je něco tak levné, že je to až neuvěřitelné je to první příznak, že by něco mohlo být v nepořádku. Například Telefon co stojí nový 20000Kč za 5000,- Prostě nekoupíte.
  2. Prodávající – prověřte si s kým máte tu čest. Profil založený před pár dny, či profil bez přátel není nikdy důvěryhodný.Ověřte jestli nemá stažené fotky z internetu. Zjistit to můžete přes vyhledání pomocí obrázku.
  3. Způsob platby – pokuste se domluvit na zaslání dobírkou s tím, že kupující zašle předem pouze náklady na zaslání, a zbytek zaplatí při převzetí dobírky. Platbu předem rozhodně nedoporučuji, maximálně pokud je to opravdu ověřený prodejce, nebo pokud s ním již máte samy zkušenosti. Platba na dobírku bez uhrazení poštovného předem, je zase rizikem pro prodávajícího.
  4. Číslo účtu – pokud zasíláte prodávajícímu jakoukoliv částku na účet nikdy ji nezasílejte na účet číslo:  3198888319/0800. Toto číslo účtu je tzv. Blesk peněženka, která je totálně anonymní a své peníze by jste již zřejmě neviděli.

Snad vám těchto pár rad dopomůže k tomu, aby jste nenaletěli.

Pokud jste naletěli nějakému podvodu, nebo máte podezření, že se o podvody někdo snaží, vřele doporučuji zažádat o členství ve skupině FCB-SECURITY, jejíž správci a členové se snaží pomoci lidem v těchto případech a to s až neuvěřitelným úspěchem, případně vám poradí jak máte postupovat či se bránit.

Doplnění článku:

Skupina FCB-SECURITY byla osobami kterým se nehodila do krámu nahlášena a následně zablokována. Nicméně její členové se v boji proti podvodníkům nevzdávaní a nově je najdete i s jejich poznatky a zkušenostmi v nově vytvořené skupině Máme rádi pořádek.

Máme rádi pořádek

Pokud se přidáte k této skupině, určitě si přečtěte jejich pravidla. Jsou sice delší, ale vzhledem k množství členů (v době napsání tohoto článku má skupina FCB-SECURITY skoro 13 tisíc členů) a aktivity, jsou jejich pravidla nezbytná.