12642820_1661956137403843_5937536400927681840_n

V posledních dnech se hlavně v různých skupinach na sociální síti Facebook, zabívajících se bazarem, nákupem a podobně, šíří nabídka na jednoduchý přivýdělek. A lidé diskutující na toto téma přišli i o tisíce. Text nabídky zní asi takto:

Dobrý den, nabízím jednoduchý a efektivní přivýdělek pro všechny věkové kategorie.
V čem práce spočívá? V přeposílání sms ( denně pouze 4-5 sms, vždy se domluví čas kdy sms přijdou a všechny je přepošlete během 15 minut, nechodí v noci ani v jiný nevhodný čas, vždy dojdou po domluvě)
Zvládne každý jednorázová odměna 750 kč se vyplácí ihned po 4 dnech spolupráce, omezeno bohužel jenom na 4 dny v měsíci.
Každý měsíc tak máte možnost si jednoduše přivydělat 750kč
Podmínka je mít paušál od T-mobile.
Pište do zpráv

Ano pro některé to zní lákavě. Řeknete si: pošlu cca 20 sms, takže utratím zhruba 20Kč (pokud nemáte sms dokonce zadarmo) a za 4 dny dostanu 750Kč v podstatě za nic.

Jak to ale doopravdy funguje? Pro podvodníka je důležité, aby jste měli paušál od T-mobile, protože T-mobile podporuje tzm „m-platbu“. Díky m-platbě můžete například dobíjet kredit, nebo platit přes internet za zboží či služby.

M-platba funguje tak, že zadáte pro platbu vaše telefonní číslo, na které vám bude následně zaslán jednorázový kód pro provedení platby. A po potvrzení vám bude částka naúčtována k vašemu paušálu. A to je přesně to, co podvodník chce, aby jste mu přeposílaly. Objedná službu, do rozhraní m-platby zadá vaše telefonní číslo a vy v tu chvíli už čekáte na sms kterou dle dohody přepošlete…

Stejně tak to dříve podvodníci zkoušeli tak, že nechali kód zaslat na náhodné číslo, a pak volali s omluvou, že si spletli číslo, že sms byla určená jim, aby jste jim jí přeposlaly, ale to už je zřejmě „profláknuté“.

Přijde vám, že na to snad nikdo nemůže naletět, v tom případě buďte rád(a), že jste z těch obezřetnějších.

Jak se bránit takovým podvodům? Jednoduše. Pokud vám přijde jakákoliv autorizační sms, či sms s nějakým kódem, kterou jste si sami nevyžádaly, prostě jí smažte a dál to neřešte. V žádném případě jí ale nikdy nikomu nepřeposílejte ani nesdělujte její obsah.

Máte s tímto nebo podobným druhem podvodů vlastní zkušenosti? Nabízel vám někdo podobný přivídělek? Podělte se o ně s ostatními v komentářích…