Podvodníci slídící na sociálních sítích a hledající důvěřivé oběti, kterým by mohli „pustit žilou“, zkoušejí stále dokola jednu důmyslnou fintu. Zcela bez skrupulí se neštítí vydávat na Facebooku za vaše kamarády a vylákat z vás tak peníze. O jejich metodách se bezezbytku přesvědčila Hana z Prahy, kterou neznámý zloděj za monitorem okradl o dvacet tisíc korun.

Celý článek zde: Na sítích se vydávají za přátele, pak důvěřivcům vyluxují účet – Novinky.cz

Pokud už takovému podvodníkovi naletíte, bývá již pozdě zabránit tomu, aby vás obral o vaše finance.

Zde bych vám chtěl uvést pár rad, jak takovému podvodníkovi nenaletět, případně jak si je držet od sebe:

1. Stejně jako oheň, dokáže být Facebook dobrý sluha, ale zlý pán. První co by jste jako uživatelé Facebooku měli udělat, je nastavení sdílení a zobrazení vašeho profilu. Nastavte si váš profil tak, aby cizí návštěvník neviděl koho máte v přátelích. Podvodník se poté nebude moci vydávat za někoho, koho v přátelích opravdu máte. Založený falešný profil vašeho přítele i se stejnou fotkou má podvodník za pár minut.

Ano podvodník vás může najít i z druhé strany. Podvodník si prohlédne profil vašeho přítele a z jeho přátel si vybere právě vás jako potencionální oběť. Pokud se tak stane, prokouknete ho v následujícím kroku.

2. Pokud vás přítel kontaktuje s prosbou o finanční pomoc, měli by jste se v první řadě podívat, zda ho vůbec máte v přátelích. Zní to zmateně? Podvodník totiž může vytvořit falešný účet vašeho přítele, včetně informací o profilu, profilové a úvodní fotografie a samozřejmě i všech ostatních fotografií, ale co bez vašeho souhlasu nesvede je to, jestli jeho profil máte v přátelích nebo ne. Ať vypadá profil sebevíc věrohodně, zkontrolujte zda tento konkrétní profil v přátelích máte (najdete to u úvodní fotografie profilu).

3. Může se stát, že vám podvodník bude psát ze skutečného profilu po to co získal přihlašovací udaje vašeho přítele (a věřte mi, že dostat z někoho přihlašovací údaje je jednoduší než si myslíte). Vždy je pro to nakonec nejlepší, kontaktovat dotyčného osobně, nebo alespoň telefonicky, aby jste měli jistotu, že komunikujete právě s ním.

Co říci závěrem? Žijeme v době technologií, internetu a sociálních sítí, které nám umožňují snazší kontakt s ostatními. Zároveň však ale také umožňují podvodníkům snáze se dostat k vám. Takže buďte obezřetní a nepodceňujte, třeba jen obyčejné nastavení vašich profilů na sociálních sítích. Je jen na vás, co komu ukážete…