Ať už jste si na notebook vylili kávu, nebo vám tam vaše ratolesti převrhli čaj, měli by jste znát následující kroky, jak se zachovat:

 1. Nekřičte na toho kdo to způsobil, utíká vám tak drahocenný čas
 2. Pokud máte notebook připojený v síti (v elektrice), ihned ho odpojte.
 3. Vypněte notebook. Nejrychleji ho vypnete podržením tlačítka napájení (zapínací tlačítko) na 5-10 sekund.
 4. Vyndejte z vašeho notebooku baterii. Některé notebooky vyměnitelnou baterii nemají (je schovaná uvnitř notebooku), v takovém případě by jste se měli pokusit notebook opatrně rozebrat, nebo rychle sehnat někoho kdo to svede. Protože jakmile baterie v notebooku zůstane, bude zle.
 5. Pokuste se notebook umístit tak, aby z něj mohla tekutina odtéct. Ale ne tak, aby vám tekutina z klávesnice vytékala na displej.
  Otočit notebook

  Notebook položte třeba na stůl. Pod něj můžete dát ručník.

  V žádném případě nedávejte notebook na topení, nebo se ho nepokoušejte vysušit fénem.

 6. Notebook nechte alespoň den, klidně dva, vysychat. V žádném případě ho nezapínejte nebo nevkládejte baterii, dokud nevyschne.

 

Výsledek není jistý, záleží kolik tekutiny se na notebook dostalo a kam až se dostala, a hodně také záleží na tom, co to bylo za tekutinu. Obecně nejhorší je cokoliv s cukrem (ano cokoliv, takže i pivo).

Pokud se budete držet následujícího postupu, a po vyschnutí se Vám ho podaří zapnout máte zpola vyhráno. Tak či tak doporučuji prohlídku v servise, protože některé součástky s největší pravděpodobností budou pomalu oxidovat a té oxidace by jste se měli zbavit než bude pozdě.