windows10-security

Včera jsem dostal dotaz:

Dobrý den, je pravda,že je Win.10 opravdu špehovací jak všichni tvrdí? Mám si ho bez obav nainstalovat ?

Podle diskusí na internetu, není tazatel jediný, kdo si není jist, zda může systém bez obav nainstalovat. Proto bych vám chtěl nastínit to nejdůležitější, jak to tedy s tím šmírováním ve Windows 10 je. O přínosech upgradu na Windows 10 jsem vám psal zde.

Ano systém Windows 10 odesílá pravidelně data o tom co a jak na počítači děláte, ale aby jsme to uvedli na pravou míru, Microsoftu nejde o to dívat se do vašich dokumentů nebo snad číst vaši komunikaci s přáteli či spolupracovníky. Systém sbírá a odesílá data z několika důvodů.

Cílení reklamy – systém vám přidělí tzv. reklamní ID a díky tomu sleduje co vás zajímá a nabízí vám podle toho reklamu, třeba v obchodě s aplikacemi. Přijde vám, to jako veliký zásah do soukromí? Microsoft není první. Váš Android telefon toho o vás zjišťuje mnohem více a už dávno…

Stisky kláves a klikání myší – ač to na první pohled může vypadat hrůzostrašně, nejedná se o nic jiného než o sběr dat, kvůli optimalizaci. Z toho jak píšete se například učí Cortana a díky tomu, že systém odesílá vaše „kliky“, mohou vývojáři lépe optimalizovat své programy a aplikace tak, aby byli co nejvíce intuitivní a snažší na používání. Pokud se nějaká funkce v programu používá jinak, mohou jí  lépe zpřístupnit a naopak nepoužívanou zase odstranit. Ve finále je tento sběr nenahraditelný zdroj chování uživatele k tomu, aby mohl být systém chytřejší. Například klávesnice ve vašem chytrém telefonu se učí stejně…

Odesílání aktualizací – ze systému vám dále odcházejí aktualizace, které již máte nainstalovány. Proč? Aby aktualizace byly rychlejší. Když váš systém totiž stahuje aktualizace, nestahuje je pouze ze serverů Microsoftu, ale také od uživatelů, kteří již mají jiní uživatelé nainstalováni a stejně tak ostatní stahují od vás (tzv. peer to peer). Tím se zrychlí aktualizace a serverům Microsoftu to samozřejmě dost odlehčí. Zde se samozřejmě neodesílají jakákoliv data o vás ani jakékoliv vaše soubory. Toto sdílení se dá samozřejmě vypnout, třeba kvůli tomu, že máte omezená data.

Nutno podotknout že výše uvedené, se dá odmítnout již při instalaci Systému. Pokud tak neučiníte, můžete tak učinit později v nastavení systému.

 

Hlídání „Pirátského softwaru“

Nenápadná část licenčních podmínek, která vyvolala pozdvižení:

Můžeme automaticky kontrolovat vaši verzi softwaru, který je nezbytný k poskytování služeb, a stahovat aktualizace nebo změny konfigurace softwaru (zdarma) k aktualizaci, zdokonalení a dalšímu rozvoji služeb, včetně aktualizací a změn, které vám zabrání v přístupu ke službám, v hraní padělaných her nebo používání nepovolených hardwarových periferních zařízení.

Ano zní to hrozivě hlavně pro ty, co si stahují placené hry zdarma. Tato část podmínek se ovšem týká Office 365, Xbox live nebo hry na Xbox a PC vydané Microsoftem. Takže pokud si „vypálíte“ nebo stáhnete hru či program od jiné firmy, můžete být v klidu.

 

Závěrem bych dodal několik věcí.

Pokud pravidelně instalujete všechny aktualizace ve Windows 7 a 8.1 vězte, že i tyto systémy odesílají informace o tom, jak systém používáte stejně jako Windows 10. Microsoft totiž vydal aktualizace, díky kterým to bylo systému umožněno.

Microsoft není první, kdo tyto informace o vás sbírá, velkým konkurentem je v tomto ohledu Google s jeho Androidem, který toho o vás ví ještě mnohem více.

Žijeme v době chytrých technologií. Chceme chytré telefony, počítače, ledničky. Chceme, aby přístroje udělaly to co chceme dřív, než jim to zadáme. A sbírání informací o lidech a o jejich chování, je jediná cesta jak toho docílit.