Alespoň jednu klávesovou zkratku pro „z@vináč“ zná dnes asi každý z nás. Ale co když potřebujete napsat znaky jako: #, $, &, [, ], {, }, £, ©, â, õ, ë, ø, », |, <, >, a další. Znáte jejich klávesové zkratky? Pokud ne, nemáte se za co stydět, kdo by se taky učil tolik klávesových zkratek, když je potřebuje jednou do roka.

Nebudu vám zde vypisovat klávesové zkratky k jednotlivým znakům, ale ukážu vám, jak napsat speciální znaky bez nich, což je pro běžného uživatele rozhodně praktičtější, než se je učit nazpaměť.

Nejprve je nutné otevřít aplikaci „Mapa znaků“, která je součástí Windows. Stiskněte kombinaci kláves WINDOWS+R, otevře se vám okno „Spustit“. Do pole zadejte „charmap“ a stiskněte enter.

spustit-charmap

Následně se vám otevře zmiňovaná aplikace „Mapa znaků“.

mapa-znaku

Nyní si už jen stačí vybrat znak který chcete napsat: Klikněte na požadovaný znak a stiskněte „Vybrat“ (znaků můžete vybrat postupně více, budou se vám ukládat do řádku „Znaky ke zkopírování“). Až budete mít vybraný požadovaný znak, klikněte na kopírovat.

klikněte na kopírovat

Tip
Pokud by vám nestačily speciální znaky ze sady UNICODE, zaškrtněte políčko „Podrobné zobrazení“, kde máte na výběr ze zhruba 25 jazykových sad.

Nyní máte zvolený znak(y), uložený v tzv clipboardu, Takže stačí přejít tam kam chcete znak vložit, v místě kam chcete znak vložit klikněte pravým tlačítkem myši a ze zobrazeného menu vyberte vložit, případně můžete použít klávesovou zkratku CTRL+V.

Vyberte vložit

A je hotovo.

Přidejte si zástupce Mapy znaků na plochu, pro častější použití.

  1. Přejděte do složky C:\Windows\system32. 
  2. Najděte aplikaci charmap.exe.
  3. Klikněte na ní pravím tlačítkem myši a vyberte vytvořit zástupce.
  4. Systém by vás měl upozornit, že zde nemůže vytvořit zástupce a zda ho může umístit na plochu, potvrďte stisknutím Ano.
  5. HOTOVO. Nyní máte na ploše zástupce, kterého si můžete umístit kam chcete.