Konec papírovým učebnicím

I tak by se dal nazvat zákon, který má do roku 2020, plně nahradit učebnice na českých školách.

Ministerstvo školství předložilo návrh zákona, který by měl zajistit nahrazení klasických učebnic za elektronické tablety. Postupná obměna má začít v září roku 2018 a do dvou let by měly klasické učebnice zcela vymizet.

„Děti dnes ovládají počítače a tablety již v předškolním věku, takže s tím děti určitě mít problém nebudou.“ říká ministryně školství Kateřina Valachová. „Navíc z čistě ekonomického hlediska je to velice rozumné řešení. Pokud pomineme počáteční investici, odpadnou nákupy stále nových a nových učebnic, ať už z důvodu poničení nebo pro změny obsahu. Učebnice v elektronické podobě vyjde dle předběžných odhadů na desetinu ceny té papírové“ Říká Valachová. Zákon počítá i s možným poškozením tabletů, které budou žákům svěřeny: „Tak jako dnes žáci fasují učebnice, za které mají zodpovědnost, tak nafasují každý svůj tablet. V případě poškození tabletu, které nebude způsobeno běžným užíváním a užíváním, ke kterému bude tablet určený (tedy ke studiu), budou finanční náklady na opravu či výměnu na žákovi respektive rodičích. Tablety si žáci budou nosit domů“

Přechod na „Tabletovou výuku“ má vyjít na cca 2,5 miliardy korun. Kromě nákupu tabletů se speciálně upraveným softwarem, bude nutné nakoupit učebnice v elekronické podobě a zajistit dostatečný počet elektrických přípojek v učebnách pro jejich nabíjení a v neposlední řadě s tablety seznámit učitele (zejména starší generaci).

Žádné hry ani internet

Software určený do školních tabletů má být upravený tak, aby nebylo možné do tabletu doinstalovat jakoukoliv aplikaci. Nebude tedy možné na tabletu hrát hry ani prohlížet internet. Aktualizace systému tabletu, případně učebnic, budou probíhat automaticky po připojení ke školní WiFi síti. Tablety poběží na systému Android od Googlu v blíže nespecifikované verzi.

Zákon podpoříme

„Velké množství učebnic, které s sebou musí žáci a studenti denně nosit do školy a zpátky je, zejména pro páteř, ne zrovna prospěšné, takže výměnu těchto učebnic za jeden tablet rozhodně vítáme a zákon podpoříme.“ říká ministr zdravotnictví.