Stáhli jste si z internetu soubor, nebo vám někdo poslal soubor emailem, a vy ho nemůžete otevřít? Pak je právě pro vás tento článek.

Existuje nespočet druhů souborů (formátů) a každý formát vyžaduje k otevření program který ho umí otevřít.

V tomto článku, vám představím programy, ve kterých otevřete nejběžnější formáty souborů ve Windows, ale nejdříve je nutné pochopit, jak vlastně poznáte, jaký formát má právě ten váš soubor. Nebojte, není to nic složitého.

Formát souboru poznáte podle jeho koncovky. Koncovku souboru poznáte nejlépe zobrazením jeho vlastností:

Na soubor klikněte PRAVÝM tlačítkem myši a klikněte na „Vlastnosti“.


Zde již uvidíte koncovku souboru, popřípadě jeho formát (v mém případě .pdf):

Na obrázku jste si mohli všimnout, položky „Otevřít v programu:“, kde je přiřazen program Adobe Reader, který má otevírat tento typ souboru.

Když teď víte, jaký typ souboru chcete otevřít, podíváme se na to v jakém programu ho otevřete (a kde program stáhnete), právě podle koncovky:

 

pdf

PDF soubor zvládnou otevřít také internetové prohlížeče (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera Browser, Safari atd…)

 

doc, docx ,pptx, xlsx, odt, ods, odp

 

avi, mpg, mpeg, mpe, mpv, mp3, mp2, mp1, m1v, m2v, mpv2, mp2v, mpa, m1a, m2a, asf, lsf, lsx, ivf, wav, mid, midi, rmi, kar, aif, aifc, aiff, au, snd, mov, qt, 3gp, 3gp2, 3g2, 3gpp, ra, rm, ram, rmvb, rpm, rt, rp, smi, smil, roq, asx, m3u, pls, wvx, wax, wmx, wmv, wma, wmp, wm, cda, ac3, dts, vob, ifo, d2v, fli, flc, flic, mka, mkv, ts, tp, tpr, pva, aac, mp4, ogm, ogg, divx, vp6, m4a, m4b, vqf, ape, mpc, flac, flv, dvr-ms, wtv

Soubory s těmito koncovkami, jsou multimediální soubory, které zvládne přehrát integrovaný Windows Media Player.

Pokud se vám ale nechce soubor správně přehrávat (u videa chybí obraz nebo zvuk, zasekává se) zkuste nainstalovat nejnovější kodeky. Mě se osvědčil K-Lite Mega Codec Pack, který stačí pouze nainstalovat a nemusíte pro běžné použití vůbec nic nastavovat. Po instalaci by už měl Meda Player přehrávat bez problémů.

 

htm, html, xml, xsl, mht, pdf, swf, xps, shtml, xhtml, shtm, stm, php, php2, php3, asp, pl, vrml, plg, htt, htx

Tyto soubory zobrazíte v jakémkoliv internetovém prohlížeči (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera Browser, Safari atd…)

 

bmp, ico, wmf, emf, jpg, jpeg, jpe, jfif, png, gif

Tyto soubory by jste měli otevřít v integrovaném prohlížeči obrázků.

 

Samozřejmě existuje mnohem a mnohem více typů souborů, ale jelikož jsou moje návody určeny primárně pro běžné domácí uživatele, měli by jste si s výše uvedenými formáty vystačit. Pokud by jste zde ale nenašli typ vašeho souboru, zeptejte se v komentáři pod článkem…