Je to již více jak týden, co Microsoft uvolnil oficiálně systém Windows 10. A zákazníci se mě často ptají: Upgradovat či ne?

windows 10

Zde bych vám chtěl shrnout pro a proti, a ulehčit vám tak rozhodování.

 

PRO:

Bezpochyby největším plusem upgradu pro běžné uživatele je to, že první rok od vydání je upgrade zcela zdarma a na trvalo, a to jak z Windows 8 (8.1) tak z Windows 7. Před vydáním kolovali internetem dohady o tom zda je upgrade zadarmo na 1 rok a poté ho budete muset zaplatit. Takže ještě jednou: Pokud provedete aktualizaci do 29.7.2016, systém budete mít zdarma do konce životnosti zařízení (ano licence systému je vázána na zařízení kde je instalován a nebude jej možné officiálně přenést na jiný počítač).

Jako další plus musím ze zkušenosti uvést výrazně větší přívětivost k uživateli oproti Windows 8 (8.1), které byli vytvořeny tak, že vyhovovali maximálně uživatelům s dotykovými displeji.

Další výhodou pro běžné uživatele je určitě způsob instalace při klasickém upgradu. Instalace probíhá formou aktualizace, takže nikde nic nemusíte nastavovat a veškeré vaše programy, data a všechna nastavení zůstanou tak, jak jste je měli na předchozí verzi systému, takže to zvládne opravdu každý  (pokud by jste si přesto nevěděli rady, nebo se toho bojíte a jste z okolí Ústí nad Orlicí, stačí mě kontaktovat).

A v neposlední řadě, je to určitě „klasická“ nabídka start, která ve Windows 8 (8.1) chyběla drtivé většině uživatelů. Schválně píši „klasická“ s uvozovkami, jelikož není úplně stejná, jako například ve Windows 7. Do nabídky start totiž Microsoft přidal i své dlaždice, ale musím říci, že si na to rychle zvyknete. Nový start vypadá dobře a je velice praktický.

 

PROTI:

Systém je čerstvě vydaný, a jako každé nové vydání i ve Windows 10 se najdou ještě nevychytané mouchy. U jednoho zákazníka se mi například stalo, že po aktualizaci přestala fungovat klávesnice v notebooku díky nekompatibilitě hardwaru se kterou nepomohli ani na technickém oddělení Microsoftu, naštěstí není problém se vrátit zpět k původnímu systému a počkat, až bude chyba napravena.

Při přechodu na nový systém si vždy musíte zvykat, na sem tam nové ovládání. A nejinak tomu je i u Windows 10. Ale stále se jedná o Windows takže je vše hodně podobné, ne-li stejné. Pokud nyní váš stroj běží na systému Windows 8.1 a rozhodnete se upgradovat na „Desítky“ určitě nepocítíte tolik změn v ovládání jako při přechodu z Windows 7.

 

ZÁVĚR:

Za mě doporučuji rozhodně upgradovat. Troufnu si tvrdit, že systém neobsahuje tolik chyb, aby nestál za nainstalování. Systém je svižný, bez sekání a drtivá většina aplikací funguj bez problémů. Samozřejmě, kdo je spokojen se stávajícím systémem, a nechce si zvykat na jiný, nemusí nikam spěchat, ale časem vás upgrade (pokud vám tedy vydrží počítač) stejně nemine, protože i podpora Windows 7 a 8.1 jednou skončí (konkrétně u „Sedmiček“ skončí podpora 14. ledna 2020 a u „Osmiček“ pak 10. ledna 2023), tak proč nevyužít toho, že to budete mít zdarma.

 

A nakonec tip pro „XPčkáře“:

Pokud máte ještě stále na svém stroji Windows XP a uvažujete o zakoupení Windows 10 a budete je chtít instalovat pouze na 1 počítač či notebook, nekupujte je! Cena krabicové verze začíná někde kolem 3000 Kč za Home verzi. Kupte raději Windows 7, které se dají koupit o polovinu levněji, a ty pak můžete na „Desítky“ zdarma upgradovat 😉